Opinie

Recenzja tomiku „Ciała lekkie jak puste walizki” w serwisie dziennik.polski24.pl

dziennikpolski

O  stosunku do poezji oraz twórczości, a także o tomiku „Ciała lekkie jak puste walizki” można przeczytać w serwisie dziennikpolski24.pl:

 

18 maja 2016

Małe tęsknoty i cuda na codzienną miarę
Tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca powędrował w maju do młodej poetki i autorki opowiadań – Agnieszki Stabro. Jury postanowiło nagrodzić autorkę za jej drugi zbiór wierszy pt. „Ciała lekkie jak puste walizki”.

Sama autorka mówi o sobie tak: „Pisanie wierszy pozwala mi wyrazić to, czego nie potrafię wypowiedzieć, a opowiadanie historii, tych prawdziwych i zmyślonych, to sposób na mierzenie się z życiem”. I dodaje, że inspirację czerpie z wierszy ks. Jana Twardowskiego i Bolesława Leśmiana.

Utwory z drugiego tomiku poetyckiego Stabro różnią się nieco od wierszy zamieszczonych w jej poprzedniej publikacji pt. reklama „Kontury istnienia” (Kraków 2012). W nagrodzonym tomiku miłosne impresje zastąpiły refleksje o otaczającym świecie, obserwacje i nierzadko gorzkie wnioski. Nie oznacza to jednak, że autorka całkiem porzuciła lirykę. W tomiku „Ciała lekkie” pojawiają się bowiem charakterystyczne dla dotychczasowej twórczości Stabro utwory o tęsknocie i przemijaniu.

Recenzenci zwracają uwagę na delikatność, pełnię wrażliwości i nienarzucającą się ekspresję jej wierszy. Poetka opisuje świat kruchy, nieustannie zagrożony w swym istnieniu, pełen ulotnych wrażeń, nie do końca spełnionych miłości i cudów na małą, jednostkową miarę.

Laureatka Krakowskiej Książki Miesiąca jest absolwentką Wydziału Polonistyki UW i członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.