Aktualności

„Kłaniaj się Tatrom”

Zakopane
Pawlikowska Tatry
Dzięki staraniom Wydawnictwa Miniatura do rąk czytelników trafia niezwykły wybór wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej; pierwszy na rynku zbiór utworów poetki poświęcony górom pt. „Kłaniaj się Tatrom” (wybór wierszy i przedmowa Agnieszka Stabro).
Poniżej prezentuję fragment przedmowy:

Prezentowany czytelnikom wybór wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej jest wyjątkowy. Dotychczasowe publikacje skupiały się bowiem przede wszystkim na miłosnych utworach poetki, pokazując Pawlikowską jedynie jako piewczynię miłości, uczucia. Tomiki pełne erotyków, wierszy o tęsknocie, rozstaniu, ale również o sile miłości oraz przywiązania zapełniają półki księgarń. Tymczasem Maria Pawlikowska była artystką wszechstronną, potrafiącą opisywać nie tylko emocjonalne stany związane z przeżywaniem silnych wrażeń lecz sięgającą również po inne tematy: wojnę, samotność, naturę, przyrodę, metafizykę, problemy społeczne aktualne w jej czasach oraz, jak dowiemy się z niniejszego wyboru, również śmierć.

(…)

W wierszach tatrzańskich (…) odnajdujemy (…) echa rodzinnych wspomnień, świadectwo utraconej miłości, niosącej oprócz uniesień również ogromne rozczarowanie, wreszcie nawiązania do legendarnych postaci związanych z Tatrami. Nie możemy zapominać również, że okres świetności Zakopanego przypada na czas początków polskiego alpinizmu i wspinaczki wysokogórskiej. W prasie nie brakowało doniesień o śmiałkach, którzy przeliczyli swoje siły i na zawsze pozostali w górach; niewątpliwie wieści o wypadkach polskich wspinaczy rozpalały poetycką wyobraźnię poetki.

Tomik dostępny w Wydawnictwie Miniatura (Kraków, ul. Barska 13/1, http://www.miniatura.info.pl/  )